Letní čas: Změna času nastane 28. března v noci | E15.cz

Letní čas se změní v noci ze soboty na neděli

Pražský orloj, ilustrační foto
Pražský orloj, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Andrea Piacquadio / Pexels.com

var, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

V noci ze soboty na neděli se bude měnit zimní čas na čas letní. Tradičně se tak říká, že budeme spát o hodinu méně. Proč se čas mění a který čas je přirozený pro náš organismus?

V neděli 28. března ve 2:00 se čas posune o hodinu dopředu na 3:00. Standardní, tedy zimní nebo také středoevropský čas, se vrátí zase 31. října 2021. 

Letní čas

Při letním čase se nepoužívá čas daný příslušným časovým pásmem, ale používá se čas, který je obvykle o jednu hodinu posunut dopředu. Účelem jeho zavedení byla původně úspora elektrické energie, která by byla jinak potřeba pro večerní osvětlení, podle energetiků změna času ale velké úspory elektřiny nepřináší. Různé občanské iniciativy a petice se také řadu let odvolávají na možné negativní dopady střídání času na zdraví.

Sčítání lidu 2021: Vše co potřebujete vědět >>>

Změna času nastane v noci ze soboty na neděli. Konkrétně v neděli 
28. října ve dvě hodiny ráno se čas posune o hodinu dopředu na tři hodiny.

Letní čas a kontroverze

Při volbě celoročního času by byl podle odborníků pro člověka příznivější pásmový čas, který platí v zimě. Podle některých odborníků má totiž střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní svůj původní účel, tedy úsporu energií. Podle dřívějších plánů se měl čas letos ve státech Evropské unie měnit naposledy. Kvůli koronavirové pandemii i tomu, že se členské státy nedokázaly dohodnout na tom, který čas bude platit trvale, se ale tato otázka odsunula na neurčito.

Historie letního času

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky před více než 40 lety za energetické krize. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců. Ve světě se v mnoha zemích v minulosti letní čas zaváděl, ale i rušil. Obecně lze říci, že letní čas platí ve většině zemí Evropy, Severní Ameriky a Blízkého východu, zatímco ve většině států Asie, Afriky a Jižní Ameriky neplatí.

Autor: var, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video