Důchody čekají změny: Výchovné, valorizace i nový příspěvek | E15.cz

Důchody v roce 2023 čekají změny: Valorizace, výchovné i příspěvek pro prarodiče

Důchody v roce 2023 čeká řada změn (ilustrační foto)
Důchody v roce 2023 čeká řada změn (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Příští rok čeká seniory z hlediska výplaty důchodů řada změn. Sněmovna předně schválila nižší důchodový věk pro náročné profese, dále snížení penze komunistickým prominentům, třetí velkou změnou je rozšíření okruhu seniorů, kterým připadne výchovné. Ve hře je také rodičovský příspěvek pro prarodiče.

Záchranáři mohou jít do důchodu dříve, na výchovné dosáhne více lidí, to jsou hlavní změny potvrzené Sněmovnou, které v příštím roce čekají české seniory. Úprava začne platit od 1. ledna 2023.

„Současně se rozšířil i nárok na zvýšení starobního důchodu o výchovné ve výši 500 korun například pro všechny, kteří pobírali invalidní důchod, a ten se změnil na starobní,“ uvádí MPSV. Sněmovna také odsouhlasila návrh ministra Jurečky na snížení důchodů komunistických prominentů. 

Dřívější odchod do důchodu pro záchranáře

Snížení důchodového věku pro lidi pracující v těžkých profesích reaguje na postupné prodlužování věku odchodu do důchodu v tuzemsku. Návrh vychází z logiky, že lidé v těžkých profesích nebudou schopni tak dlouho pracovat, zároveň u nich není v důsledku celoživotní fyzické zátěže účelná další rekvalifikace.

„Profese zdravotnického záchranáře je fyzicky, ale hlavně psychicky neobyčejně náročná. Vyžaduje bezchybný zdravotní stav, proto je správné jim časnější odchod do důchodu umožnit,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Kalkulačka: Důchodový věk >>>

Snížení důchodového věku je zatím aktuální pro členy výjezdové záchranářské skupiny, operátory zdravotnických operačních středisek a záchranáře horské služby. Celkem se jedná o zhruba 6 500 zaměstnanců. „Dřívější nárok na starobní důchod je však vázán na zvýšené pojistné placené zaměstnavateli za dobu výkonu práce zdravotnického záchranáře. Ostatní zaměstnanci, kteří tyto výhody nemají, tak nebudou na snížený důchodový věk vybrané skupiny doplácet,“ uvádí MPSV.

Řešení snížení důchodového věku u dalších tzv. náročných profesí přijde na řadu příští rok jako součást komplexních změn.

Změny v nároku na výchovné

Přiznaný starobní důchod zvyšuje od příštího roku výchovné, které v roce 2023 činí 500 korun na každé vychované dítě. Částka výchovného je stejná pro lidi s nadprůměrnými příjmy v předdůchodovém věku i pro lidi s podprůměrnými příjmy v předdůchodovém věku.

Pro žadatele o důchod s nízkými příjmy je tedy legislativní novinka velmi příznivou zprávou, neboť jim v procentním vyjádření zvýší starobní důchod více než lidem s vysokými příjmy.

Výchovné bude přiznáno i příjemcům starobních důchodů, které vznikly transformováním z invalidních důchodů. Na nekrácené výchovné budou mít nárok i vdovy, které pobírají krácený starobní důchod v souběhu s vyšším pozůstalostním důchodem.

„Oceňuji, že poslanci napříč politickým spektrem podpořili mé pozměňovací návrhy, které umožní čerpat výchovné i těm osobám, u kterých se transformuje invalidní důchod na starobní. Umožní také čerpat výchovné u vdovských důchodů,“ uvedl předseda výboru pro sociální politiku Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

Nárok na výchovné má vždy pouze jeden z rodičů, a to ten, který o dítě pečoval ve větším rozsahu. V praxi bude výchovné ve většině případů přiznáno ženám, což je i legislativním záměrem, aby se snížily rozdíly ve výši důchodu mužů a žen.

Malé věci, které dělají velké úspory. Jak uspořit v domácnosti (video):

Odemknout video
Malé věci, které dělají velké úspory. Jak uspořit v domácnosti

Nižší důchody pro komunistické prominenty

Snížení důchodů lidem, kteří před rokem 1989 působili ve vysokých politických funkcích, či v řadách STB, SNB, u Pohraniční stáže nebo v Hlavním štábu Lidových milicí, navrhl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Jde o narovnání s totalitní minulostí, stejně jako to udělali v jiných postkomunistických zemích.

„Funkcionáři byli před rokem 1989 nadstandardně odměňováni a současně požívali i různé další výhody. Z toho profitují i při následném pobírání starobního důchodu, který je často nadprůměrný,“ zdůvodnil návrh Marian Jurečka. Starobní důchody by se podle něj měly krátit paušální částkou 300 korun za každý i jen započatý rok doby, po kterou dotyčná osoba zastávala post vysokého funkcionáře a těžila z přímé podpory tehdejšího režimu.

„Úprava nepřinese výraznou úsporu státnímu rozpočtu, má ale důležitý symbolický rozměr,“ dodává ministr. Snížení starobního důchodu se poprvé promítne do splátky důchodů v březnu 2024. Krácení se nebude provádět u osob, které jsou aktuálně v invalidním důchodu. Návrh se dotkne jednotek tisíc osob.

Prarodičovská dovolená možná už od června

Připravovaná novela zákona o státní sociální podpoře, zákoníku práce a dalších souvisejících zákonů má za cíl usnadnění situace v rodinách s malými dětmi, jejichž prarodiče jsou ještě v pracovním procesu.

Návrh nyní prochází připomínkovým řízením a jeho účinnost je zatím plánována na 1. července 2023. Novela by měla umožnit rodiči pobírajícímu rodičovský příspěvek změnit příjemce příspěvku na prarodiče dítěte, a to kdykoliv v průběhu čerpání dávky.

V současné době nemá prarodič nárok na žádná pracovněprávní zvýhodnění, ani se mu doba péče nezapočítává pro účely práva na důchod. To by se mělo účinností novely změnit.

Lednová valorizace všech důchodů

V lednu se zvýší všechny státem vyplácené důchody přiznané do konce roku 2022. Důchod se zvýší příjemcům řádného starobního důchodu, předčasného důchodu, invalidního důchodu prvního stupně, druhého stupně i třetího stupně, vdovského důchodu, vdoveckého důchodu i sirotčího důchodu. Valorizační vzorec je ve všech případech shodný:  

  • Základní výměra důchodu se zvýší o 140 korun
  • Procentní výměra důchodu se zvýší o 5,1 procenta  

Nárok na zvýšení důchodu z důvodu valorizace mají všichni lidé, kterým je důchod přiznán do konce letošního roku. Při přiznání důchodu po začátku roku 2023 již nárok na zvýšení důchodu z důvodu lednové valorizace nevzniká.

Kalkulačka: Výpočet starobního důchodu

Autor: onk

Mzdová kalkulačka

Newslettery