Máte nárok na daňové slevy a zvýhodnění? Vypočtěte si čistou mzdu pomocí kalkulačky
Zaměstnancům je z hrubé mzdy sražena záloha na dani z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Povinné pojistné platí za zaměstnance i zaměstnavatel. Vypočtěte si čistou mzdu a kolik odvádíte na daních a pojistném.
Zaměstnavatelé sjednávají se zaměstnanci hrubou mzdu. Zaměstnanci následně dostávají na svůj bankovní účet čistou mzdu, tedy hrubou mzdu poníženou o daňové odvody.
Mzdové náklady zaměstnavatele jsou vyšší než hrubá mzda, neboť zaměstnavatelé ještě platí za zaměstnance povinné pojistné. Rozdíl mezi mzdovými náklady zaměstnavatele a čistou mzdou zaměstnance tvoří daně ze mzdy, přičemž zdanění práce může být různě vysoké.
Odvody na povinném pojistném
Zaměstnanci je z hrubé mzdy sraženo jeho zaměstnavatelem 4,5 procenta na zdravotním pojištění a 6,5 procenta na sociálním pojištění. Zaměstnavatelé dále platí za zaměstnance 9 procent na zdravotním pojištění a 25 procent na sociálním pojištění. Při výpočtu povinného pojistného se neuplatňují žádné slevy a odpočty.
Záloha na dani z příjmu
Sazba daně z příjmu činí 15 procent ze superhrubé mzdy zaměstnance, což je hrubá mzda zaměstnance plus povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Superhrubá mzda se zaokrouhluje při výpočtu měsíční zálohy na dani z příjmu na stokoruny nahoru.
Z hrubé měsíční mzdy nad 119 916 korun se odvádí ještě sedmiprocentní solidární daň. Všichni zaměstnanci mající u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani uplatní při výpočtu měsíční zálohové daně z příjmu základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 2 070 korun.
Kalkulačka: Vypočtěte si vaši čistou mzdu
Měsíčně je možné dále uplatnit tyto daňové slevy: na studenta ve výši 335 korun, držitele průkazu ZTP/P ve výši 1 345 korun, invaliditu I. a II. stupně ve výši 210 korun a invaliditu III. stupně ve výši 420 korun.
Vždy jeden z rodičů může uplatnit daňové zvýhodnění na děti, na první dítě v roce 2018 činí 1 267 korun, na druhé dítě 1 617 korun a na třetí a další dítě 2 017 korun. Za celý rok (v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání) je pak při splnění podmínek možné uplatnit další daňové odpočty a některé daňové slevy, například na manželku nebo manžela.
Jak se liší zdanění?
V přiložené tabulce máme pro názornost vypočteno zdanění práce u zaměstnance uplatňujícího daňové zvýhodnění na dvě děti a zaměstnance neuplatňujícího daňové zvýhodnění podle legislativy roku 2018. Daňové zvýhodnění na děti v praxi může využít pouze jeden z partnerů v domácnosti.
Zdanění práce v Česku v závislosti na výši mzdy a počtu dětí
S rostoucí hrubou mzdou je zdanění v Česku z důvodu existence daňové slevy na poplatníka mírně progresivní. Jak je z tabulky vidět, u zaměstnanců neuplatňující daňové zvýhodnění na děti s podprůměrnou hrubou mzdou 20 tisíc korun je zdanění práce vyšší než 40 procent, u vyšších mezd se blíží 50 procentům.
Čistá mzda u DPČ
Dohoda o provedení pracovní činnosti se uzavírá na kratší týdenní pracovní dobu, zaměstnance za celou dobu platnosti dohody nesmí v průměru odpracovat více než 20 hodin týdně. Výhodou je, že když měsíční odměna nedosáhne 2500 korun, neplatí zaměstnanec zdravotní ani sociální pojištění. Výpočet čisté mzdy u OSVČ neleznete zde.
Další kalkulačky najdete zde >>>
Daně jsou nastaveny stejně jako u běžného pracovního poměru. Zaměstnanec je povinen zaplatit patnáctiprocentní daň z příjmu, přičemž má nárok na snížení daňového základu o daňové slevy a zvýhodnění.
Rakousko i Německo mají třikrát vyšší čistou mzdu
Nejvyšší čistá mzda ze zemí OECD je ve Švýcarsku, v přepočtu 132 tisíc korun. Dobře si v porovnání s ostatními zeměmi vede i Rakousko (67 tisíc) a Německo (64 tisíc). Průměrná čistá mzda Čechů je 22 tisíc, Slováci pobírají 19 a Poláci 18 tisíc korun.