Čistá mzda 2018: Jak je to u zaměstnance, DPČ a OSVČ | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Máte nárok na daňové slevy a zvýhodnění? Vypočtěte si čistou mzdu pomocí kalkulačky

Petr Gola, sou

Zaměstnancům je z hrubé mzdy sražena záloha na dani z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Povinné pojistné platí za zaměstnance i zaměstnavatel. Vypočtěte si čistou mzdu a kolik odvádíte na daních a pojistném.

Zaměstnavatelé sjednávají se zaměstnanci hrubou mzdu. Zaměstnanci následně dostávají na svůj bankovní účet čistou mzdu, tedy hrubou mzdu poníženou o daňové odvody.

Mzdové náklady zaměstnavatele jsou vyšší než hrubá mzda, neboť zaměstnavatelé ještě platí za zaměstnance povinné pojistné. Rozdíl mezi mzdovými náklady zaměstnavatele a čistou mzdou zaměstnance tvoří daně ze mzdy, přičemž zdanění práce může být různě vysoké.

Odvody na povinném pojistném

Zaměstnanci je z hrubé mzdy sraženo jeho zaměstnavatelem 4,5 procenta na zdravotním pojištění a 6,5 procenta na sociálním pojištění. Zaměstnavatelé dále platí za zaměstnance 9 procent na zdravotním pojištění a 25 procent na sociálním pojištění. Při výpočtu povinného pojistného se neuplatňují žádné slevy a odpočty.

OSVČ a sociální pojištění: Jak na výpočet nové zálohy?

Záloha na dani z příjmu

Sazba daně z příjmu činí 15 procent ze superhrubé mzdy zaměstnance, což je hrubá mzda zaměstnance plus povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Superhrubá mzda se zaokrouhluje při výpočtu měsíční zálohy na dani z příjmu na stokoruny nahoru.

Z hrubé měsíční mzdy nad 119 916 korun se odvádí ještě sedmiprocentní solidární daň. Všichni zaměstnanci mající u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani uplatní při výpočtu měsíční zálohové daně z příjmu základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 2 070 korun.

Kalkulačka: Vypočtěte si vaši čistou mzdu

Měsíčně je možné dále uplatnit tyto daňové slevy: na studenta ve výši 335 korun, držitele průkazu ZTP/P ve výši 1 345 korun, invaliditu I. a II. stupně ve výši 210 korun a invaliditu III. stupně ve výši 420 korun.

Vždy jeden z rodičů může uplatnit daňové zvýhodnění na děti, na první dítě v roce 2018 činí 1 267 korun, na druhé dítě 1 617 korun a na třetí a další dítě 2 017 korun. Za celý rok (v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání) je pak při splnění podmínek možné uplatnit další daňové odpočty a některé daňové slevy, například na manželku nebo manžela.

Nenechte své volné finanční prostředky ležet na běžném účtu

Jak se liší zdanění?

V přiložené tabulce máme pro názornost vypočteno zdanění práce u zaměstnance uplatňujícího daňové zvýhodnění na dvě děti a zaměstnance neuplatňujícího daňové zvýhodnění podle legislativy roku 2018. Daňové zvýhodnění na děti v praxi může využít pouze jeden z partnerů v domácnosti.

čistá mzdačistá mzdaAutor: Kamila Ondráčková

Zdanění práce v Česku v závislosti na výši mzdy a počtu dětí

S rostoucí hrubou mzdou je zdanění v Česku z důvodu existence daňové slevy na poplatníka mírně progresivní. Jak je z tabulky vidět, u zaměstnanců neuplatňující daňové zvýhodnění na děti s podprůměrnou hrubou mzdou 20 tisíc korun je zdanění práce vyšší než 40 procent, u vyšších mezd se blíží 50 procentům.

Daň z nemovitosti: jak vyplnit formulář? S naším návodem online to máte za pár minut

Čistá mzda u DPČ

Dohoda o provedení pracovní činnosti se uzavírá na kratší týdenní pracovní dobu, zaměstnance za celou dobu platnosti dohody nesmí v průměru odpracovat více než 20 hodin týdně. Výhodou je, že když měsíční odměna nedosáhne 2500 korun, neplatí zaměstnanec zdravotní ani sociální pojištění. Výpočet čisté mzdy u OSVČ neleznete zde.

Další kalkulačky najdete zde >>>

Daně jsou nastaveny stejně jako u běžného pracovního poměru. Zaměstnanec je povinen zaplatit patnáctiprocentní daň z příjmu, přičemž má nárok na snížení daňového základu o daňové slevy a zvýhodnění.

Rakousko i Německo mají třikrát vyšší čistou mzdu

Nejvyšší čistá mzda ze zemí OECD je ve Švýcarsku, v přepočtu 132 tisíc korun. Dobře si v porovnání s ostatními zeměmi vede i Rakousko (67 tisíc) a Německo (64 tisíc). Průměrná čistá mzda Čechů je 22 tisíc, Slováci pobírají 19 a Poláci 18 tisíc korun.

Potřebujeme půl miliardy, na prodej může být téměř vše, říká zakladatel potápějícího se holdingu PSJ
Nedělejte z EU strašáka, obořil se Kalousek na Klause mladšího. Podívejte se na jejich duel
Vyšší mzdy jsou nesmysl, Češi si je nezaslouží, řekl exprezident Klaus
První polistopadová generace dorostla. Čeká ji drahá dospělost, ale i nové zážitky
V Česku vydané kryptoměny trpí, investoři přišli o většinu peněz
Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenský fond

Autor: Petr Gola, sou
 

Mzdová kalkulačka