Tomáš Březina: Názory a kandidatura na prezidenta 2023 | E15.cz

Nejrychlejší prezidentský kandidát. Betonový král Tomáš Březina chce domácí firmy v rukou Čechů

Dominika Odvárková, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bývalý majitel firmy Best Tomáš Březina jako první posbíral padesát tisíc podpisů potřebných k občanské kandidatuře. Pokud projdou kontrolou ministerstva vnitra, porazí v rychlosti sběru i Miloše Zemana nebo Jiřího Drahoše. Souhlasí s Babišovým výrokem, že stát se má řídit jako firma, v čele kandidátky hnutí ANO ale vydržel jen tři týdny. Problémy české ekonomiky by řešil zrušením tisíců „zbytečných“ míst ve státní správě, nebál by se seškrtat ani počet ministerstev nebo množství lékařů, učitelů a soudců.

Válka na Ukrajině

válce na Ukrajině a k jednoznačnému odsouzení Ruska se Březina staví zdrženlivě, tvrdí, že není dostatečně vzdělaný v historii vztahů mezi oběma zeměmi. Aby se mohl rozhodovat kompetentně, potřeboval by podle svých slov kromě mediálního zpravodajství také informace z tajných služeb. 

Zdůrazňuje, že není proruský, ale že u návštěvy Kyjeva nebo hmotné podpory Ukrajiny by důsledně zvažoval všechna pro a proti. V pozici prezidenta by vnímal povinnost starat se o „české lidi“ a řešit především „české problémy“.

„Je úplně absurdní, aby Německo, Francie a jiné velké státy s Ruskem jednaly, měly bilaterální dohody na kritickou infrastrukturu a Česká republika, která nemá nic, ani dohody, ani vojenskou sílu, ani velikost se stala lídrem odporu proti Rusku. A rozhodně to není jednání v zájmu českých lidí,“ komentoval přístup vlády v podcastu Ptám se já.

Inflace a ekonomika

Březina stávající situace využívá především ke kritice vládního kabinetu. Vláda podle něho selhává na dvou frontách. Nedokáže rychle a efektivně řešit žádný z aktuálních problémů, které občany trápí, ať už jde o inflaci, energetikou krizi, nebo politickou krizi mezi Ruskem a Západem.

Ještě ostřeji hodnotí snahu vlády vyřešit dlouhodobé problémy, které sice nezavinila, ale zavázala se je vyřešit. Dlouhodobě upozorňuje na nízký výkon české ekonomiky ve srovnání se západními sousedy, který vede k utrácení více peněz, než činí příjmy.

Jednou z jeho priorit je i druhá ekonomická transformace České republiky, která by se měla vyrovnat především s relativně nízkým HDP na osobu, vzrůstajícím počtem státních zaměstnanců a „ekonomickou kolonizací“, tedy stavem, kdy je většina významných českých firem v rukou zahraničních investorů.

Cestu vidí v rušení tisíců „zbytečných“ pozic ve státní správě včetně některých ministerstev nebo krajských úřadů. Rád by snížil i množství lékařů, soudců, učitelů nebo policistů. Za stěžejní považuje výrobní sféru – zemědělství, průmysl a stavebnictví – ve které z necelých pěti milionů zaměstnaných pracuje zhruba 1,2 milionu lidí, což je podle něj málo. 

Politická kariéra podnikatele Tomáše Březiny

Březina za minulého režimu nebyl členem KSČ, do politiky vstoupil až po revoluci. Ve druhé polovině devadesátých let byl necelé dva roky poslancem za ODS, působil v rozpočtovém výboru a ve stálé komisi pro bankovnictví, ve které chvíli zastával funkci místopředsedy. Stal se také členem předsednictva poslaneckého klubu.

Když v lednu 1998 v reakci na skandál s financováním ODS vznikla strana Unie svobody, Březina byl jedním z třiceti poslanců občanských demokratů, kteří do nového klubu přešli. Opět se dostal do předsednictva, o měsíc později ale poslanecký mandát z osobních důvodů složil a vrátil se k podnikání.

V roce 2017 podpořil ODS finančním darem v hodnotě jednoho milionu korun.

O návrat se pokusil v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013, kdy se na tři týdny stal lídrem kandidátky ve Středočeském kraji za hnutí ANO.

„Nebyl jsem členem ANO, jen tři týdny lídrem v kraji. A z toho jsem dva týdny propřemýšlel, jak se z toho vyvléct,“ uvedl v rozhovoru pro deník E15.

Svou rezignaci zdůvodnil tak, že si nebyl jistý, zda je hnutí ANO dostatečně pravicové. Nebyl spokojen ani s tím, jak se předseda hnutí Andrej Babiš stavěl k tehdejším podezřením ze spolupráce s StB. 

Babiš Březinova odchodu litoval, řekl ale, že ho respektuje a že ANO jakožto široce rozkročené středové hnutí drží dál při sobě. Novinářům naznačil, že by za odstoupením Březiny mohla být aktivita strany TOP 09, která se podle Babiše v reakci na stoupající preference hnutí ANO snažila vytvářet kompromitující materiály.

Podpora Tomáše Březiny pro prezidentské volby 2023

Březina uvedl, že už nasbíral potřebných padesát tisíc podpisů nutných pro občanskou kandidaturu. Na ministerstvo vnitra, které podpisy kontroluje, je ale ještě nepřinesl. Sběr zahájil v polovině dubna, hotovo měl na konci června. Překonal Jiřího Drahoše i stávajícího prezidenta Miloše Zemana, a stal se tak nejrychlejším kandidátem v historii přímé volby prezidenta.

I přes úspěch sběr neukončil, říká, že už má více než sedmdesát tisíc podpisů. Patnáct tisíc mu jich prý dorazilo korespondenčně na petičních arších. V rámci předvolební kampaně sice objíždí pobočky Bestu, popírá ale, že by na své bývalé zaměstnance vyvíjel jakýkoli nátlak, aby ho podpořili.

Nevídanou rychlost obhajuje vynikající strategií za využití čtyř set petičních míst, sociálních sítí, osobní známosti i práce několika set dobrovolníků. Přesto jeho kampaň nebyla příliš viditelná. 

Sponzoři prezidentské kampaně

Březina si náklady na kampaň hradí sám. Na transparentní účet si zatím poslal více než půl milionu korun.

Majetek: Prodej firmy Best Březinovi vynesl miliardy

Březina loni prodal největší českou betonářskou firmu Best, kterou založil v roce 1990. Přesná výše transakce nebyla zveřejněna, ale odhaduje se, že ji česká společnost DEK odkoupila za necelé čtyři miliardy korun.

V roce 2007 byl Březina zvolen Podnikatelem roku, díky čemuž dostal příležitost reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole této soutěže v Monte Carlu.

Kariéra Tomáše Březiny před revolucí a postoj ke KSČ

Po maturitě nastoupil na Fakultu stavební Českého vysokého učení technického (ČVUT). V roce 1989 sedmým rokem pracoval jako vedoucí odboru realizace investic v pražském státním podniku Ergon. Uvědomoval si, že jako nestraník dosáhl vrcholu kariéry, opakované nabídky členství v KSČ ale odmítal.

Před revolucí plánoval emigrovat s rodinou do Kanady, ale kvůli sedmiměsíční dceři plán odložil. Po 17. listopadu se stal šéfem stávkového odboru a poté firemním mluvčím Občanského fóra. Letenky na Kubu s mezipřistáním v Montrealu podle svých slov zahodil a rozhodnutí nelituje.

Manželka a děti: Rodina Tomáše Březiny

Březina je čtyřicet let ženatý. S manželkou Hanou vychovali tři děti.

Volební průzkumy: Šance na zvolení prezidentem

Navzdory rekordně rychlému sesbírání podpisů to podle dosavadních volebních průzkumů spíše vypadá, že voliči Březinu zatím příliš nezaznamenali. Ve většině průzkumů se jeho jméno ani neobjevuje. Minimální šanci na úspěch v lednových volbách reflektují i aktuální kurzy na výhru vypsané sázkovými kancelářemi.

Další kandidáti na prezidenta 2023

Přečtěte si medailonky dalších kandidátů, z nichž většina zájem potvrdila. Vysoké šance předpovídají průzkumy bývalému generálovi Petru Pavlovi, který kampaň naplno odstartuje v srpnu. S ohlášením kandidatury na Hrad naopak váhají bývalý premiér Andrej Babiš ši senátor Pavel Fischer.

Mezi další ohlášené zájemce o prezidentskou funkci patří ekonomka Danuše Nerudová, bývalá manažerka ERÚ Alena Vitásková, šéf odborového svazu Josef Středula, lékař a bývalý rektor UK Tomáš Zima, senátor Marek Hilšer nebo podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš.

Kandidáti na prezidenta 2023 >>>

Tomáš Březina
Datum narození 21. února 1957
Manželka Hana Březinová
Povolání podnikatel
Vzdělání Fakulta stavební ČVUT
Oficiální oznámení kandidatury 13. dubna 2022

Průvodce prezidentskými volbami 2023

Video se připravuje ...
Průvodce prezidentskými volbami

Autor: Dominika Odvárková, swp

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

V lednu 2023 proběhnou v České republice prezidentské volby. Termín voleb vyhlásil předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Do voleb se postupně přihlásili mnozí kandidáti na prezidenta. Patří mezi ně například bývalý elitní generál Petr Pavel, ekonomka Danuše Nerudová, šéf odborů Josef Středula, nebo senátor Marek Hilšer. S oznámením kandidatury dosud váhá bývalý premiér Andrej Babiš anebo senátor Pavel Fischer. Mezi zájemci o Hrad figuruje i bývalý rektor UK Tomáš Zima, manažerka Alena Vitásková nebo podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina.

Agentury pravidelně zveřejňují volební průzkumy. Kurzy na výhru jednotlivých kandidátů průběžně upravují i sázkové kanceláře. Jak volit? Češi mohou v prezidentských volbách volit i mimo své trvalé bydliště či dokonce ze zahraničí pomocí voličského průkazu.

Volební systém prezidentských voleb počítá s tím, že se o budoucí hlavě státu rozhodne v jednom, nebo ve dvou kolech. K hlasování jsou zapotřebí platné volební lístky. Většina občanů odvolí ve volebních místnostech před volební komisí. Prezidentské volby mají v ČR tradičně vysokou volební účast.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery