Podpisy pro kandidaturu na prezidenta 2023: Kdo má podporu občanů a komu pomohli senátoři

Podpisové místo pro kandidaturu Petra Pavla

Podpisové místo pro kandidaturu Petra Pavla Zdroj: ČTK

Josef Středula, předseda ČMKOS
Danuše Nerudová je česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně
Karel Diviš oznámil nasbírání 60 tisíc podpisů od občanů
Tomáš Březina
Karel Janeček
7
Fotogalerie

První kolo prezidentských voleb proběhne 13. a 14. ledna 2023. Do 8. listopadu musel každý zájemce o kandidaturu splnit podmínky, a to získat buď podpisy deseti senátorů, dvaceti poslanců, nebo padesáti tisíc občanů. Ministerstvo vnitra podpisy od veřejnosti ověřovalo, a i proto chtěli kandidáti sesbírat více než spodní hranici. I přesto se kadidátem nebo kandidátkou na prezidenta stalo jen devět z 21 uchazečů. 

Padesát tisíc podpisů občanů nasbírali Petr Pavel, Danuše Nerudová a Karel Diviš. Čistě s podporou zákonodárců kandidují na prezidenta Andrej Babiš, Pavel Fischer, Tomáš Zima, Marek Hilšer a Jaroslav Bašta. Josef Středula, který svou kandidaturu rovněž opíral o hlasy zákonodárců, z prezidentské volby na poslední chvíli odstoupil. Kdo avizoval občanskou kandidaturu a komu se podařilo podpisy občanů nasbírat?

Kdo nasbíral 50 tisíc podpisů od občanů? 

Petr Pavel 

Petru Pavlovi, armádnímu generálovi ve výslužbě a bývalému předsedovi vojenského výboru NATO, se podařilo nasbírat 81 250 podpisů. Pavel zmínil i skutečnost, že mu se sběrem podpisů nepomáhala žádna agentura a podpisy nasbíral ve všech krajích.

Při příležitosti ukončení sběru podpisů  Pavel napsal na twitter: „Moje kampaň nebude nic ničit ani bortit. Naopak, budeme tvořit něco nového. Proto jsme dnes při příležitosti odevzdání 81 250 podpisů vysadili 25 nových stromů. Z celého svého srdce děkuji všem, kteří podpořili moji kandidaturu pod heslem vraťme Česku řád a klid.“  Po kontrole ministerstva vnitra měl Petr Pavel celkem platných 81 083 podpisů.

Poté, co ministerstvo vnitra se vyjádřil na svém Twitteru: „Jsem rád, že výběr kandidátů pro volební souboj je široký - mou volební strategií je nemít velká slova a nereálné sliby, ale prezentovat své činy, zkušenosti a schopnost vést v těžké době. Tak, jak jsem to dělal ve vedení armády nebo Vojenského výboru NATO,“ napsal.

Danuše Nerudová 

Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová oficiálně oznámila kandidaturu v květnu. Kandidátka odevzdala podpisy druhého listopadu ráno. Podle svých slov se jí nakonec podařilo nasbírat přes 100 tisíc podpisů. Část z nich ale její tým vyřadil kvůli chybě nebo nečitelnosti. Danuše Nerudová ke své kandidatuře tak nakonec odevzdala 82 628 podpisů.

Po přepočítání a kontrole ministerstva vnitra, bylo platných podpisů 82 413. Získala tak nejvíce podpisů ze všech občanských kandidátů. 

Karel Diviš 

 Karel Diviš oznámil svou kandidaturu na prezidenta v lednu 2022. Podnikatel v informačních technologiích svou kandidaturu odůvodnil tím, že nevidí nikoho jiného, komu by mohl dát ve volbách hlas. „Máme dvacet podpisů za půl hodiny,“ uváděl při kampani před pražskou Vysokou školou ekonomickou.

Karel Diviš odevzdal osmého listopadu na ministerstvu 61 600 podpisů od občanů. Po kontrole Ministerstva vnitra však bylo uznáno pouze 49 884 podpisů, tudíž jeho kandidatura nebyla uznána. Jeho odvolání uznal Nejvyšší správní soud, Diviš tedy může kandidovat na prezidenta.

Kdo získal podpisy poslanců a senátorů?

Tomáš Zima

Tomáš Zima je lékař specializující se na biochemii, bývalý rektor Univerzity Karlovy a šéf prezidentova lékařského konsilia. Zima kritizuje vládu za nedostatečné kroky k ochraně lidí před zdražováním. „Nebál bych se ani otevřít téma snížení DPH na základní potraviny, energie a pohonné hmoty,“ uvedl v rozhovoru pro pořad Epicentrum deníku Blesk. 17. října Zima uvedl, že nasbíral 37 tisíc podpisů, svou kandidaturu na prezidenta si však nakonec pojistil hlasy 13 senátorů. Někteří z nich už nejsou ve funkci.

Marek Hilšer

Množství sesbíraných podpisů od občanů Marek Hilšer neuvedl, kandidaturu si však pojistil hlasy senátorů. Podle dřívějších informací serveru iRozhlas.cz Hilšerovi podpisy slíbili například senátoři Pavel Kárník, David Smoljak, Michael Canov, Karel Zitterbart, Miroslav Balatka, Marek Ošťádal, Petr Štěpánek, Ivo Trešl, Zdeněk Hraba a finalista prezidentských voleb v roce 2018 Jiří Drahoš. Dohromady se mu podepsalo 13 senátorů

Josef Středula 

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula oznámil 5. května na Twitteru, že chce kandidovat na prezidenta jako občanský kandidát. V únoru letošního roku jej prezident Zeman zmínil mezi kandidáty, kteří podle jeho slov „mají šanci být zvoleni“. Josef Středula podal přihlášku na základě podpory 11 senátorů. Sám Středula avizoval i nasbírání 62 384 podpisů od občanů. 

Středula při té příležitosti narážel i na kandidaturu dvou hlavních favoritů volby Petra Pavla a Andreje Babiše:„Chci, aby si mohli vybrat kandidáta, který nemá žádnou komunistickou minulost.“ Ještě v listopadu byl podle svých slov přesvědčený o postupu do druhého kola, 8. ledna v debatě na ČT však odstoupil a podpořil Danuši Nerudovou.

Pavel Fischer

Posledně se nedostal do druhého kola prezidentské volby, oblíbenost mezi lidmi ho však následně vyšvihla alespoň do křesla senátorského. Po měsících spekulací senátor Pavel Fischer ohlásil, že do prezidentských voleb skutečně zasáhne jako kandidát.

Fischer nesbíral podpisy občanů, nýbrž o podporu požádal své kolegy ze Senátu. A podmínky stát se kandidátem na prezidenta také splnil. Senátorů se mu podepsalo nakonec 30. 

Jaroslav Bašta

Kandidaturu poslance Bašty oznámilo hnutí SPD začátkem září. Poslaneckýklub SPD má přesně 20 poslanců. To znamená, že si svou kandidaturu musel podepsat i sám Bašta. 

Andrej Babiš

Andrej Babiš je oficiálním kandidátem na prezidenta. Oznámil to v neděli 30. října večer. Svou kandidaturu taktéž opřel o podpisy poslanců a podpisy občanů tak vůbec nesbíral. Podpisy získal od 56 poslanců.

Kdo podpisy od občanů nebo zákonodárců nenasbíral?

Tomáš Březina 

Další uchazeč na prezidenta Tomáš Březina založil společnost BEST zaměřující se na výrobu betonových stavebních prvků pro venkovní a zahradní architekturu. Kandidaturu oznámil v polovině dubna a potřebných 50 tisíc podpisů se mu podařilo získat už v červnu. „Já se budu snažit být kandidátem jiného typu,“ řekl v dubnu na tiskové konferenci k oznámení kandidatury.

Den před závěrečným termínem pro podání přihlášek odnesl na ministerstvo 69 511 podpisů. Kandidát jich dohromady nasbíral údajně 85 tisíc. Kontrolní vzorek měl však chybovost 27,24 procenta, druhý vzorek 31 procent. Uznáno bylo pouhých 45 894 podpisů. Odvolávat se nebude.

Denisa Rohanová

Prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová kandiduje na prezidentku České republiky díky 20 podpisům od bývalých poslanců ČSSD A KSČM. Na základě stížnosti senátorů byla kandidatura Rohanové dodatečně Nejvyšším správním soudem zamítnuta, neboť její podporovatelé již dávno nemají poslanecký mandát.

Karel Janeček 

Matematik, filantrop a podnikatel Karel Janeček kandidaturu oznámil v lednu. Ještě v říjnu avizoval, že kdyby dostatek podpisů nezískal, snažil se proto oslovit s žádostí o podporu senátory. Na ministerstvu odevzdal osmého listopadu 73 037 podpisů od občanů. ,,Já si přál alespoň 60 tisíc, aby byla dostatečná rezerva, ale 73 je dvacáté první prvočíslo, takže je to i symbolicky naprosto fascinující„ sdělil Janeček novinářům.

Nakonec se ale ani jemu nepodařilo sesbírat dostatečný počet platných podpisů. Po kontrole měl platných pouhých 48 091 podpisů. Nejvyšší správní soud Janečkovo odvolání neuznal.

Prezidentské volby 2023:

Kandidáti na prezidenta | Volební průzkumy | Kurzy kandidátů a sázky na prezidenta | Termín a systém prezidentských voleb | Voličský průkaz | Jak volit | Volební místnosti | Debaty kandidátů | Volební kalkulačka

Kandidáti na prezidenta 2023 - profily na E15.cz:

Petr Pavel | Danuše Nerudová | Andrej Babiš | Josef Středula | Pavel Fischer | Marek Hilšer |  Tomáš Zima | Jaroslav Bašta | Karel Diviš

Průvodce prezidentskými volbami 2023 (video):

Video placeholde
Průvodce prezidentskými volbami • videohub