Výpočet mezd, výpověď i plánování dovolené. Co všechno mění novela zákoníku práce
Se začátkem srpna 2024 vstoupily v platnost zásadní změny zákoníku práce. Novela přináší nový valorizační mechanismus pro výpočet minimální mzdy, ruší zaručenou mzdu v soukromém sektoru a zavádí příplatek pro zdravotníky. Navíc poskytuje nové možnosti pro dohodáře, nebo flexibilitu v plánování dovolených. V minulém týdnu pak vláda schválila další změny.
Mezi další novinky patří kupříkladu změny týkající se zkušební doby. Ta by se měla od příštího roku prodloužit ze tří na čtyři měsíce. Výpovědní lhůta by nově začínala doručením výpovědi, ne až od dalšího měsíce. Při propuštění kvůli porušování povinností a předpisů se pak má zkrátit na měsíc. Zaměstnavatelé by museli rodičům na rodičovské držet jejich původní místo do dvou let dítěte. Někteří pracovníci by mohli výdělek dostávat v eurech. Na brigády o letních prázdninách by se mohlo začít chodit od 14 let.
Nový výpočet mezd
Jednou z významnějších novinek je zavedení nového valorizačního mechanismu pro výpočet minimální mzdy. Tento nový systém se odvíjí od průměrné měsíční mzdy a vládou stanoveného koeficientu na dvouleté období. „Tento přístup by měl umožnit pružnější a aktuálnější přizpůsobení minimální mzdy aktuálním ekonomickým podmínkám,“ myslí si Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz
Další důležitou změnou je zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru. Zaměstnavatelé již nebudou muset vycházet z osmi skupin prací při stanovení zaručené mzdy. Od srpna 2024 je minimální mzda jediným závazným měřítkem pro odměňování zaměstnanců, což sice zjednoduší systém, ale zároveň klade nové nároky na zaměstnavatele při nastavování mzdové politiky. „Zaměstnavatelé tedy museli přizpůsobit své interní předpisy a postupy týkající se zejména plánování pracovní doby, výpočtu mzdy a dovolené,“ říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.
„Tato změna se pozitivně promítne do oblasti zaměstnávání cizinců přes zaměstnanecké karty, kdy původní požadavek na minimální výši mzdy cizince byl 1,2násobek zaručené mzdy dle příslušné skupiny. To mohlo vést k rozdílům mezi mzdami českých a zahraničních zaměstnanců, kdy ti čeští byli v tomto znevýhodněni a ve finále pak zaměstnavatelé nebyli schopni zahraniční pracovníky zaměstnat,“ doplnil Jaroslav Zeman, vedoucí partner advokátní kanceláře Spring Walk.
Dohody (DPP a DPČ)
Novela zákoníku práce rovněž rozšiřuje možnosti pro zaměstnance na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Nově bude možné do měsíční odměny zahrnout také noční práci, práci o víkendech a práci ve ztížených podmínkách, což znamená větší transparentnost pro zaměstnavatele i zaměstnance.
Plánování dovolené
Novela ruší povinnost sestavovat plán dovolených na začátku roku. „Tato úprava poskytne lepší možnosti plánování dovolených a může pozitivně ovlivnit pracovní pohodu zaměstnanců,“ vysvětluje Anna Kevorkyan.
Zdravotníci získají příplatek
Pro zdravotnický sektor přinesla novela výraznou změnu v podobě zavedení 20 procent příplatku za zvýšenou zátěž. Tento příplatek bude platit nejen pro stálé zaměstnance, ale i pro pracovníky na dohodu. „Jde o krok, který uznává náročnost práce ve zdravotnictví a zlepšuje finanční podmínky pro ty, kteří v tomto odvětví pracují,“ doplňuje Anna Kevorkyan.
Zkušební doba
Novela navrhuje, že zkušební doba by se mohla prodloužit ze tří až na čtyři měsíce, u vedoucích pracovníků pak z šesti až na osm měsíců.
Rodičovská a zástupy
Zaměstnavatel by musel matkám či otcům na rodičovské držet jejich původní místo do dvou let dítěte. Smlouvu na dobu určitou je nyní možné uzavřít nejvýš na tři roky, a to maximálně dvakrát.
Při zastupování za rodiče na rodičovské by počet nebyl omezený, celková doba by ale nesměla přesáhnout devět let. „Plánované změny budou mít různé dopady na zaměstnance i zaměstnavatele. Zatímco kroky typu držení pracovního místa mohou posílit ochranu zaměstnanců, jiné, jako je třeba prodloužení zkušební doby, mohou být vnímány zaměstnanci jako méně výhodné,” doplnila Anna Kevorkyan.
Výpověď a výpovědní lhůta
Změn by se mohla doznat i výpovědní lhůta. Ta by se počítala od doručení výpovědi, ne až od začátku dalšího měsíce. Trvat by měla nejméně dva měsíce. Při propuštění kvůli porušování předpisů či neplnění pravidel by mohla být jeden měsíc. Nejméně měsíc by musel zůstat i pracovník, který podal výpověď po převzetí firmy jiným zaměstnavatelem.
Pokud by zaměstnanec dostal neplatnou výpověď, do vyřešení či řádného ukončení pracovního poměru by měl dostávat náhradu mzdy či platu a mít nárok na dovolenou. Jedná se o změny, které přinesou vyšší flexibilitu a rychlost v pracovněprávních vztazích, ale zároveň vyžadují pečlivé vyvážení zájmů zaměstnanců a zaměstnavatelů, aby nedošlo k nespravedlivému využívání nových pravidel.
Pracovní doba a její rozvržení
Od 1. ledna 2025 by novela zákoníku práce měla rovněž zaměstnancům samostatně rozvrhnout svou pracovní dobu a to nejen při práci z domova, ale i na pracovišti. Museli by se na tom písemně dohodnout se zaměstnavatelem. Při haváriích, živelních pohromách či mimořádných událostech by se mohl odpočinek zkrátit z osmi na šest hodin.
Mzda v eurech
V Česku by mohli mzdu v eurech začít dostávat za určitých podmínek cizinci, ale i Češi, kteří bydlí v jiném státě nebo nebo v tomto státě hradí náklady na životní potřeby sebe či svých rodinných příslušníků. Navrhovaná změna reflektuje vývoj trhu, na kterém se stále častěji propojují pracovní vztahy na mezinárodní úrovni. Mzda v eurech by mohla být výhodná zejména pro zaměstnance, kteří mají výdaje v eurech, čímž by se snížily jejich náklady na převod měn. Pro zaměstnavatele by to také mohlo znamenat snazší administraci mezd v případech, kdy zaměstnávají pracovníky s mezinárodním zázemím.
Změny u správních a dozorčích rad
Dle novely by státní zaměstnanci a úředníci samospráv mohli nově zasedat ve správních a dozorčích radách firem, pokud by měli písemný souhlas zaměstnavatele. Dosud v nich mohli být jen tehdy, když je tam zaměstnavatel vyslal.
„Tato navrhovaná změna může vzbuzovat obavy ohledně možného střetu zájmů, pokud by zaměstnanci veřejné správy současně zasedali v orgánech firem, které by mohly mít zájmy na veřejných zakázkách nebo regulacích,” upozornila Anna Kevorkyan.
Brigáda od 14 let
Na brigádu o letních prázdninách by se mohlo začít chodit už od 14 let, potřeba by byl písemný souhlas rodičů. Vykonávat by se mohly jen lehké práce. U mladých pod 15 let a u žáků a studentů do 18 let by směna mohla trvat nejvýš sedm hodin a týdenní pracovní doba maximálně 35 hodin.
Novela upravuje i doručování písemností či pokuty za porušování pravidel.
VIDEO: Flexi novela zákoníku práce není tak revoluční, švarcsystém nevyřeší, říká právník Valíček pro FLOW.