Minimální důchod v roce 2023: Kolik bude nejmenší částka a kteří senioři ji dostanou
Někteří senioři mají velmi nízkou penzi. Kdo má v Česku malý důchod? Jak vysoký bude absolutně nejnižší starobní důchod v příštím roce? Podívejme se na praktické případy.
Jak se počítá důchod
Každý starobní důchod se skládá ze:
- základní výměry
- procentní výměry
Základní výměru důchodu mají všichni starobní důchodci stejně vysokou, bez ohledu na to, jak vysoké příjmy v produktivním věku měli nebo ve kterém roce odešli do starobního důchodu, neboť základní výměra se během let postupně zvyšuje. V letošním roce činí základní výměra důchodu 3 900 korun a v roce 2023 bude činit 4 040 korun
Procentní výměra důchodu závisí na konkrétním průběhu pojištění, tj. na výši rozhodných příjmů a získané době pojištění. Dle § 34 zákona o důchodovém pojištění nesmí být procentní výměra starobního důchodu méně než 770 korun. Nepřímo je tak legislativou stanoven absolutně nejnižší částka starobního důchodu, která v roce 2023 bude 4 810 korun (4 040 korun + 770 korun). Takto nízký starobní důchod je však výjimečný.
Výpočet důchodu a nízké příjmy
Základními dvěma vstupními údaji pro výpočet starobního důchodu jsou osobní vyměřovací základ a získaná doba pojištění v celých ukončených letech. Osobním vyměřovacím základem je průměrná hrubá měsíční mzda za odpracované roky v současné hodnotě. Při výpočtu starobního důchodu v roce 2023 se bude osobní vyměřovací základ počítat z rozhodných příjmů, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění, v letech 1986 až 2022.
Osobní vyměřovací základ může být nižší než je aktuální minimální měsíční mzda. Do částky 17 743 korun se osobní vyměřovací základ bude v roce 2023 počítat ze 100 procent, od částky 17 743 korun do 161 296 korun z 26 procent. Při výpočtu starobního důchodu platí, že odchodem do starobního důchodu nejméně klesá jejich vlastní životní úroveň lidem s podprůměrnými příjmy.
Kalkulačka: Osobní vyměřovací základ 2022 >>>
Výpočet důchodu: příklad
Pan Roman má osobní vyměřovací základ 15 400 korun a odejde do starobního důchodu v roce 2023. Pan Roman získal dobu pojištění v rozsahu 44 let. Měsíční starobní důchod pana Romana bude 14 204 korun.
Vzhledem k tomu, že z hrubé mzdy se vždy platí sociální a zdravotní pojištění, zatímco z důchodu nikoliv, tak pan Roman bude mít dokonce vyšší důchod než čistou mzdu, která u hrubé mzdy 15 400 korun činí 13 706 korun. Daň z příjmu se se do hrubé mzdy 17 100 korun z důvodu uplatnění slevy na poplatníka neplatí. Pan Roman si odchodem do starobního důchodu polepší.
Zářijová valorizace důchodů

Pan Jaromír získal minimální dobu pojištění nutnou pro přiznání starobního důchodu ve výši 35 let a jeho osobní vyměřovací základ je pouze 13 100 korun. Pan Jaromír má takto nízký osobní vyměřovací základ z důvodu mezer v pojištění a platby nízkého sociálního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti. Panu Jaromírovi bude v roce 2023 přiznán starobní důchod ve výši 10 918 korun.
Prakticky může být v roce 2023 přiznán nižší starobní důchod než panu Jaromírovi, ale bude se jednat o speciální případy, neboť již vstupní údaje pro výpočet starobního důchodu pana Jaromíra jsou „hraniční“.
Kalkulačka: Důchodový věk 2022 >>>
Minimální mzda, OSVČ a výše důchodu
S velmi nízkou částkou starobního důchodu by měli počítat zejména lidé, kteří získají současně minimální dobu pojištění a jejich osobní vyměřovací základ nedosahuje ani hodnoty aktuální minimální mzdy. V praxi se jedná o OSVČ platící pouze minimální zálohy na pojistném, občany s velkými mezerami v pojištění, invalidní důchodce prvního a druhého stupně, kteří během pobírání invalidního důchodu nemají příjem podléhající odvodům na sociálním pojištění nebo lidi pracující často na černo.
Občané, kteří nemají mezery v pojištění a jejich osobní vyměřovací základ je alespoň na úrovni minimální mzdy, budou mít měsíční starobní důchod vyšší než 14 500 korun, přesná částka bude samozřejmě záviset na konkrétních vstupních údajích.
Výchovné k důchodu začíná v lednu 2023
Přiznaný starobní důchod zvyšuje od příštího roku výchovné, které v roce 2023 činí 500 korun na každé vychované dítě. Částka výchovného je stejná pro lidi s nadprůměrnými příjmy v předdůchodovém věku i pro lidi s podprůměrnými příjmy v předdůchodovém věku.
Pro žadatele o důchod s nízkými příjmy je tedy legislativní novinka velmi příznivou zprávou, neboť jim v procentním vyjádření zvýší starobní důchod více než lidem s vysokými příjmy. Nárok na výchovné má vždy pouze jeden z rodičů, a to ten, který o dítě pečoval ve větším rozsahu. V praxi bude výchovné ve většině případů přiznáno ženám, což je i legislativním záměrem, aby se snížily rozdíly ve výši důchodu mužů a žen.