PŘEHLEDNĚ: Jak na daňové přiznání? Informace, data a formuláře | e15.cz
M A

Daně

PŘEHLEDNĚ: Jak na daňové přiznání? Informace, důležitá data a formuláře na jednom místě

Daňové přiznání v roce 2023 (ilustrační foto)
Daňové přiznání v roce 2023 (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia

jon

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Termín pro podání daňového přiznání se kvapem blíží. Deník E15 vytvořil soubor článků s daňovou tematikou pro rok 2023. Dozvíte se v nich nejen například to, jaký termín podání dodržet, kdy a jak daňové přiznání podat, co platí pro podnikatele, zaměstnance nebo pro studenty, ale i jak danit investice nebo kryptoměny. Stáhnout si můžete formuláře pro daňové přiznání.

Dokdy máte čas na daňové přiznání?

Základní deadline pro podání daňového přiznání za rok 2022 je stanoven na 3. dubna 2023. Vzhledem k tomu, že 1. dubna 2023 připadá na sobotu, se termín posouvá na pondělí 3. dubna 2023. Pokud bude daňové přiznání podáno elektronicky, lhůta se prodlužuje až do 2. května 2023.

Daňoví poplatníci, kteří využívají služby daňového poradce, mají termín pro podání daňového přiznání stanoven na 3. července 2023, jelikož 1. července 2023 opět připadá na sobotu. Kompletní daňový kalendář na letošní rok, kde najdete mimo jiné i termíny podání přehledů o příjmech a výdajích, najdete v článku:

Možnosti, jak podat daňové přiznání

Daňové přiznání můžete podat osobně na úřadu, poštou, nebo elektronicky. Pokud pracujete jako OSVČ, je vaší povinností podat daňové přiznání pomocí datové schránky. Pokud vás zajímají detaily podání daňového přiznání elektronicky nebo nevíte, jak se liší dodatečné daňové přiznání od opravného, projděte si následující články:

Formuláře a dokumenty pro daňové přiznání

Deník E15 nabízí čtenářům i vzory pro daňové formuláře. Vzhled a funkčnost vzoru si můžete ověřit v jeho bezplatné verzi. Formuláře pracují na bázi MS Excel. Daňové vzory respektují soukromí uživatelů, neukládají data na dálkové servery a jsou proto zcela bezpečné.

Daně a OSVČ: co byste měli vědět

Zatímco zaměstnanci většinou využívají služeb účetního oddělení svého zaměstnavatele, OSVČ si daňové přiznání zpravidla musejí řešit samostatně nebo s pomocí daňového poradce. Měly by tedy vědět, co v daňovém přiznání zohlednit a na co nezapomenout. Pokud jste OSVČ, doporučujeme projít si následující články:

Studenti, dohody a brigády

Část studentů má povinnost podat v roce 2023 daňové přiznání za rok 2022.  Jak je to u studenta, který má více brigád, pracuje na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti nebo vykonává samostatnou výdělečnou činnost? Ve kterých případech musejí i studenti podat daňové přiznání? Dočtete v článcích:

Daňové slevy, výhody, bonusy a vrácení daní

Daňové slevy snižují přímo vypočtenou daň z příjmu fyzických osob. Dle zákona o dani z příjmu je možné v daňovém přiznání podávaném v roce 2023 za rok 2022 při splnění zákonných podmínek uplatnit daňové slevy na dítě, na důchodce, na studenta, na daňového poplatníka, na invaliditu, na manžela nebo na manželku nebo takzvané školkovné.

Nárok na daňovou vratku může mít za určitých podmínek i živnostník. Zajímavé výhody u nás přitom mají lidé s vyššími příjmy. Více v článcích:

Nemovitosti, hypotéka, pronájmy, Airbnb

Daňová povinnost se vztahuje i na majitele nemovitostí. Ti by přitom měli vědět, že pokud poskytují svou nemovitost k ubytování, je velký rozdíl, zda se jedná o dlouhodobý pronájem nebo ubytovací službu ve stylu Airbnb. Pokud máte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, můžete si ze základu daně odečíst zaplacené úroky. Daň z příjmu se může týkat i prodeje nemovitosti.

Investice, cenné papíry, kryptoměny a kapitálové příjmy 

V neposlední řadě byste měli mít jasno v tom, jak postupovat v případě, že mezi vaše příjmy patří prodej cenných papírů nebo kryptoměn. Jakékoli příjmy z investování podléhají zdanění podle zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů. A i v případě, že jste zaměstnanec, vám může vzniknout povinnost podat daňové přiznání. Více v článcích:

VIDEO: Daňové přiznání v roce 2023

Video se připravuje ...
Daňové přiznání 2023

Autor: jon

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery