Prezidentská anketa: Jmenovali byste trestně stíhaného člověka premiérem? | e15.cz

ANKETA: Jmenovali byste trestně stíhaného člověka premiérem? Ptáme se prezidentských kandidátů

Anketa prezidentských kandidátů
Anketa prezidentských kandidátů
• 
ZDROJ: E15 / grafika

Nguyen Thuong LyPavel OttoJan Novotný

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Kandidáti na prezidenta se představují. Jaké zastávají hodnoty? Jaké jsou jejich ekonomické postoje? Podporují Ukrajinu? A co si myslí o odcházejícím prezidentovi Miloši Zemanovi? Každý všední den vydáváme odpovědi prezidentských kandidátů na jednu anketní otázku. Andrej Babiš na dotazy deníku E15 neodpověděl.

Dnešní otázka: Jmenoval/a byste trestně stíhaného člověka premiérem?

Petr Pavel

Měl bych s tím problém. S trestním stíháním premiéra je spojeno velké reputační riziko pro Českou republiku. Jako předseda vojenského výboru NATO jsem se setkával s tím, že naši zahraniční partneři brali slovo a postavení tehdejšího premiéra Andreje Babiše kvůli podezření z dotačních podvodů s velkou rezervou, což oslabovalo naši pozici v různých vyjednáváních. Navíc jsem přesvědčen, že politiky bychom měli hodnotit podle přísnějších morálních a etických kritérií, obzvláště v těch nejvyšších patrech by měli jít příkladem. Jmenoval bych ho jedině, pokud by získal podporu 101 poslanců a neexistovala by jiná alternativa.

Danuše Nerudová

Žijeme v právním státě, kde je třeba ctít presumpci neviny. Moc bych si ale přála žít zase v zemi, kde by trestní stíhání politika bylo důvodem, proč politik odchází až do případného očištění svého jména osvobozujícím rozsudkem soudu z politiky.

Rozhovor s Danuší Nerudovou

Video se připravuje ...
Rozhovor s Danuší Nerudovou

Pavel Fischer

Ano. Platí presumpce neviny. Na druhé straně by pro politika, který chce být premiérem, mělo platit i opačné pravidlo. Tedy že bude mít dost rozumu a ustoupí do doby, než před soudem očistí své jméno. Tak se rozvíjí politická kultura. Proto bych jen velmi nerad jmenoval trestně stíhaného člověka premiérem.

Marek Hilšer

Pokud voliči zvolí ve volbách subjekt, který vede trestně stíhaná osoba, je to velmi delikátní situace. Je to zničující pro politickou kulturu a stav právního státu. Už jen fakt, že problém v této rovině vůbec diskutujeme, je znepokojivý. Usiloval bych všemi prostředky v rámci Ústavy o to, aby k takové situaci nedošlo a člověk důvodně podezřelý z trestného činu nestanul v čele státu.

Josef Středula

Pevně věřím, že v budoucnu se už nedožijeme situace, kdy bude na stole jmenování trestně stíhaného premiéra.

Tomáš Zima

Na trestně stíhanou osobu v demokratickém státě je třeba pohlížet jako na nevinného člověka, dokud není pravomocně odsouzen. Jistě bych vedl jednání s představiteli stran a hnutí, aby taková to situace nenastala.

Jaroslav Bašta

Tato otázka je cítit silnou personifikací, a to mě mrzí. Ale když se ptáte… uznávám a ctím presumpci neviny.

Karel Diviš

Nejmenoval.

Prezidentští kandidáti odpovídají:

 1. V čem byste navázali na předchozí hlavy státu?
 2. Jaký má být postup vlády, aby se snížila inflace? 
 3. Jaký vztah by mělo Česko udržovat s Ruskem a Čínou?
 4. Koho byste jmenovali do Ústavního soudu? 
 5. Řeší vláda energetickou krizi dostatečně?
 6. Je česká společnost polarizovaná?
 7. Má česká podpora Ukrajiny svůj limit?
 8. Koho byste nominovali do bankovní rady ČNB?
 9. Měla by Česká republika přijmout euro?
 10. Měly by se zvyšovat daně?
 11. Vetovali byste státní rozpočet?
 12. Jak by mělo Česko přistoupit k prosazení Green Dealu?
 13. Do jaké země byste vyrazili s podnikateli?
 14. Jmenovali byste šéfa BIS Michala Koudelku generálem?
 15. Je třeba v Ústavě rozšířit pravomoci prezidenta?
 16. Podle čeho byste udělovali milosti a co plošná amnestie?
 17. Jmenovali byste za všech okolností navržené ministry?
 18. Kdo bude váš kancléř a tiskový mluvčí?
 19. Jak lépe využít pozici první dámy nebo muže?

Prezidentské volby 2023:

Kandidáti na prezidenta | Volební průzkumy | Kurzy kandidátů a sázky na prezidenta | Podpisy pro kandidaturu Termín voleb a volební systém | Voličský průkaz | Jak volit Volební komise | Volební místnosti | Volební kalkulačka

Kandidáti na prezidenta 2023 – profily na E15.cz:

Petr Pavel | Danuše Nerudová | Andrej Babiš | Josef Středula | Pavel Fischer Marek Hilšer | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Tomáš Zima

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery