Prezidentská anketa: Koho byste jmenovali do bankovní rady ČNB? | E15.cz

ANKETA: Koho byste jmenovali do bankovní rady ČNB? Ptáme se prezidentských kandidátů

Ptáme se prezidentských kandidátů
Ptáme se prezidentských kandidátů
• 
ZDROJ: E15 / grafika

Nguyen Thuong LyJan NovotnýPavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kandidáti na prezidenta se představují. Jaké zastávají hodnoty? Jaké jsou jejich ekonomické postoje? Podporují Ukrajinu? A co si myslí o odcházejícím prezidentovi Milošovi Zemanovi? Každý všední den vydáváme odpovědi prezidentských kandidátů na jednu anketní otázku. Andrej Babiš a Jaroslav Bašta na dotazy deníku E15 neodpověděli. 

Dnešní otázka: Koho byste jmenoval/a do bankovní rady ČNB? Měl/a byste pro tento účel speciální poradní tým?

Petr Pavel 

Výběr centrálních bankéřů musí být transparentní, aby lidé věděli, podle jakých kritérií probíhá. Jmenoval bych kandidáta, který by na veřejném slyšení vysvětlit své postoje k zásadním ekonomickým otázkám a jevil by se jako nejlepší podle poradního týmu prezidenta a doporučení odborné veřejnosti. Obecně bych chtěl, aby měl odpovídající vzdělání, dostatečnou praxi v oblasti měnové politiky a orientoval se v mezinárodním prostředí. Nechtěl bych zdatného teoretika, ale odborníka s praktickými zkušenostmi, který dokáže pojmenovat, co se v ekonomice děje se všemi souvislostmi.

Danuše Nerudová

Členy bankovní rady by měli být profesionálové respektovaní odbornou veřejností, aby tak zásadní instituce měla nadále důvěru finančních trhů. Dbala bych také na diverzitu názorů, které prospívají konstruktivní diskusi a hledání nejlepších řešení. Speciální pozornost má samozřejmě jmenování guvernéra České národní banky, které je pro důvěru finančních trhů zásadní a projednala bych ho s odbornou veřejností. Rozkosílat trh vlastním návrhem bez předchozího projednání je nezodpovědné, jak jsme si potvrdili u posledního jmenování nového guvernéra. Česká národní banka je asi jediná centrální banka na světě, která musela po jmenování nového guvernéra devizově intervenovat.

Danuše Nerudová rozhovor

Video se připravuje ...
Danuše Nerudová rozhovor

Pavel Fischer

Ano, měl bych zvláštní poradní tým. Je třeba si najít čas a konzultovat experty, akademiky i účastníky na trhu, aby nominace nebyly překvapením. Mám na mysli nervozitu a reakci finančních trhů. Jak se to nemá dělat, nedávno předvedl Miloš Zeman. A nakonec - někoho jako Aleš Michl bych do role guvernéra nejmenoval.  Výběr je třeba stavět jako stavění týmu, aby se jednotlivé osoby doplnily.

Marek Hilšer

Jmenování členů Bankovní rady je výhradní pravomocí prezidenta republiky. Tím Ústava vyjadřuje poměrně mimořádným způsobem potřebu nezávislosti jejích členů. Povinností prezidenta je vybírat pečlivě a obezřetně osobnosti s bezchybnou odbornou a profesní reputací, takové, které nejsou v podezření ze střetu zájmů. Ve hře je mnoho: finanční a cenová stabilita České republiky.

Rád bych veškeré diskuse o prezidentských nominacích vedl s odborníky otevřeně a předešel tak jakémukoli podezření ze zákulisní tlaků nebo zmíněného střetu zájmů. To bereme obecně v Česku zatím bohužel na lehkou váhu. Prezident může mít ve své kanceláři poradní týmy na různé otázky, ekonomika by nebyla výjimkou. Konzultace o jmenování členů Bankovní rady bych však rozšířil o další odborné autority.

Josef Středula

Jmenování konkrétního člověka do jakékoli funkce by vždy předcházela diskuse s řadou vysoce kompetentních lidí. Na základě této diskuse bych se pak rozhodoval.

Karel Diviš

ČNB má jako jeden ze svých hlavních úkolů hlídat inflaci. Celkový postoj centrální banky se odvíjí od složení bankovní rady a míry zastoupení tzv. holubic, které připouštějí vyšší zadlužování a vyšší zaměstnanost na úkor vyšší inflace nebo tzv. jestřábů, kteří obezřetně hlídají inflaci, a to i za cenu vyšších úrokových sazeb. V tomto směru mám jasno – jmenoval bych ty, kteří splní hlavní roli centrální banky, tedy udržet inflaci na uzdě. Poradní týmy bych určitě ustavoval k celé řadě témat, nikoliv jen co se týká ČNB.

Tomáš Zima

Jako při každém rozhodnutí bych spolupracoval s odborníky z různých oblastí, v daném případě z oblasti ekonomie, financí, bankovnictví a průmyslu. Rozhodnutí ČNB mají vliv na prosperitu českého průmyslu, ekonomiky i život každého občana. Vybíral bych lidi s životními zkušenostmi, kteří mají za sebou výsledky a důvěru ekonomické veřejnosti.

Prezidentští kandidáti odpovídají:

 1. V čem byste navázali na předchozí hlavy státu?
 2. Jaký má být postup vlády, aby se snížila inflace? 
 3. Jaký vztah by mělo Česko udržovat s Ruskem a Čínou?
 4. Koho byste jmenovali do Ústavního soudu? 
 5. Řeší vláda energetickou krizi dostatečně?
 6. Je česká společnost polarizovaná?
 7. Má česká podpora Ukrajiny svůj limit?
 8. Měla by Česká republika přijmout euro?
 9. Vetovali byste státní rozpočet?
 10. Měly by se zvyšovat daně?
 11. Jak by mělo Česko přistoupit k prosazení Green Dealu?
 12. Do jaké země byste vyrazili s podnikateli?
 13. Jmenovali byste trestně stíhaného člověka premiérem?
 14. Jmenovali byste šéfa BIS Michala Koudelku generálem?
 15. Je třeba v Ústavě rozšířit pravomoci prezidenta?
 16. Podle čeho byste udělovali milosti a co plošná amnestie?
 17. Jmenovali byste za všech okolností navržené ministry?
 18. Kdo bude váš kancléř a tiskový mluvčí?
 19. Jak lépe využít pozici první dámy nebo muže?

Prezidentské volby 2023:

Kandidáti na prezidenta | Volební průzkumy | Kurzy kandidátů a sázky na prezidenta | Podpisy pro kandidaturu | Termín voleb a volební systém | Voličský průkaz | Jak volit | Volební komise | Volební místnosti | Volební kalkulačka

Kandidáti na prezidenta 2023 - profily na E15.cz:

Petr Pavel | Danuše Nerudová Andrej Babiš | Josef Středula Pavel Fischer | Marek Hilšer | Jaroslav Bašta | Karel DivišTomáš Zima

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery